Одноразова грошова допомога сім’ям військових, які померли на війні

Я працюю для того, щоб кожен, хто має право на одноразову грошову допомогу, її отримав.

Порядок Ваших дій для отримання одноразової грошової допомоги

Якщо у Вас помер на війні син, чоловік для отримання одноразової грошової допомоги Вам необхідно звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (це є колишні військові комісаріати) до працівника, який займається цими питаннями.

Після цього відповідний працівник РТЦК та СП готує запит у військову частину, в якій проходив військову службу померлий (а) з метою отримання визначеного переліку документів, серед яких одним з основних документів є наказ (витяг з наказу) військової частини про виключення померлого військовослужбовця зі списків особового складу.
Після отримання цих документів від військової частини, відповідальний працівник РТЦК та СП направляє отримані від військової частини документи на військово-лікарську комісію (ВЛК) для визначення пов’язаності смерті з проходженням військової служби чи із захистом Батьківщини.

Після надходження до РТЦК та СП з ВЛК відповідного висновку відповідальний працівник РТЦК та СП телефонує Вам і пропонує прийти в РТЦК та СП написати заяву на отримання одноразової грошової допомоги.

Після того як Ви написали цю заяву, додали до неї усі необхідні документи, все це направляється на обласний ТЦК та СП, який складає висновок щодо переліку осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги і направляє Вашу заяву і подані Вами документи через СЕДО (систему електронного документообігу) на Міністерство оборони України, яке приймає рішення щодо призначення та виплати Вам одноразової грошової допомоги.

Ваші документи розглядаються Міністерством оборони України в порядку черговості згідно дати їх надходження.
Після прийняття Міністерством оборони України рішення про призначення Вам одноразової грошової допомоги воно направляє грошові кошти на відповідний обласний ТЦК та СП, який їх Вам і виплачує на рахунок, який Ви надали, коли писали заяву про отримання одноразової грошової допомоги.

Нормативно-правові акти щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги:

  1. Закон України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року
  2. Постанова Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 р. «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану»
  3. Постанова Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»
  4. Наказ № 45 від 25.01.2023 р. Міністерства оборони України «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану»

Я допомагаю і надаю правову допомогу з будь-яких питань, які стосуються виплат коштів.

Яку правову допомогу я надаю для отримання Вами одноразової грошової допомоги

Я надаю правову допомогу у вигляді правових консультацій щодо порядку призначення та отримання ОГД, переліку осіб, які мають право на отримання ОГД, необхідного переліку документів, які слід подати для отримання ОГД, я також допомагаю в отриманні документів, яких Вам не вистачає для отримання ОГД.

Я також контролюю процес проходження Ваших документів у відповідній ВЛК шляхом, зокрема, направлення відповідних адвокатських запитів.

Я також здійснюю правовий супровід процесу отримання ОГД на всіх її етапах, починаючи з витребування документів з військової частини і закінчуючи призначенням ОГД в Міністерстві оборони України.

Я також надаю правову допомогу, пов’язану із оскарженням рішення Міністерства оборони України про відмову у виплаті ОГД, часткової виплати ОГД.

Я надаю також будь-яку іншу правову допомогу, яка зможе полегшити чи прискорити для Вас отримання ОГД.

Часті запитання клієнтів:

1. Чи передбачені виплати у разі смерті військовослужбовця?

У випадку смерті військовослужбовця члени його сім’ї (батьки, дружина, неповнолітні діти та утриманці) мають право на отримання одноразової грошової допомоги (ОГД).

2. У яких випадках члени сім’ї померлого військовослужбовця можуть претендувати на одноразову грошову допомогу ?

Члени сім’ї померлого військовослужбовця мають право на отримання ОГД лише тоді, коли смерть військовослужбовця буде визнана такою, що пов’язана з проходженням військової служби або із захистом Батьківщини.

3. Хто визначає пов’язаність смерті з проходженням військової служби або із захистом Батьківщини?

Причинний зв’язок смерті військовослужбовця з проходженням військової служби або із захистом Батьківщини визначають військово-лікарські комісії (наприклад, Шістнадцята регіональна військово-лікарська комісія, яка знаходиться у м. Львів).
Так, наприклад, якщо під мобілізації військовослужбовець не мав відповідних захворювань, а помер, наприклад, від серцево-судинних захворювань під час проходження військової служби, його смерть може бути визнана пов’язаною з проходженням військової служби.

4. Який розмір одноразової грошової допомоги передбачено для членів сім’ї померлого військовослужбовця?

Члени сім’ї померлого військовослужбовця мають право на отримання ОГД у розмірі 15 млн. грн., якщо військовослужбовець помер від поранення і якщо його смерть настала не пізніше одного року після отримання поранення.
Члени сім’ї померлого військового мають право на ОГД у розмірі 500-та прожиткових мінімумів на працездатну особу (станом на 2024 рік це 1 514 000 грн.), якщо смерть військового пов’язана із проходженням військової служби.
Члени сім’ї померлого військового мають право на ОГД у розмірі 750-ти прожиткових мінімумів на працездатну особу ( станом на 2024 рік це 2 271 000 грн.), якщо смерть військового пов’язана із захистом Батьківщини.

5. Які документи слід подати для отримання ОГД у разі смерті військовослужбовця?

Для отримання ОГД у разі смерті військовослужбовця необхідно мати такі документи :
– документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов’язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (таким документом в більшості випадків є висновок службового розслідування військової частини, в якій проходив військову службу померлий військовий);
– наказ (витяг) з наказу військової частини про виключення померлого військовослужбовця зі списків особового складу військової частини;
– постанову ВЛК про встановлення причинного зв’язку смерті з проходженням військової служби або із захистом Батьківщини;
– свідоцтво про смерть військовослужбовця;
– свідоцтво про народження військовослужбовця (подають батьки(, свідоцтво про шлюб (подає дружина), свідоцтво про народження дитини (подає один з батьків, якщо дитині не виповнилося 18 років);
– паспорт;
– ідентифікаційний код.