Часті запитання

Державна допомога сім’ям загиблих
на війні осіб
:

1. Що таке одноразова грошова допомога сім’ям загиблих осіб ?

Одноразова грошова допомога (далі за текстом – ОГД) сім’ям загиблих осіб – це гарантована державою виплата близьким родичам загиблого захисника чи захисниці, які загинули на війні під час дії воєнного стану (з 24.02.2022 р. і по цей час).

2. Хто має право на отримання одноразової грошової допомоги ?

Право на отримання ОГД мають близькі родичі загиблого (загиблої) захисника (захисниці) – чоловік (дружина), а також неповнолітні діти, батьки.

3. Який розмір одноразової грошової допомоги ?

ОГД складає 15 (п’ятнадцять) мільйонів, вказана сума розподіляється рівними частинами серед членів сім’ї загиблого, зазначених вище.
Наприклад, якщо після смерті нашого захисника на війні залишилися його мати, дружина та неповнолітня дитина, то їм трьом у рівних частках буде виплачена ОГД у розмірі по 5 млн. грн. кожному (15:3).

4. За яких умов виплачується ОГД ?

ОГД виплачується родичам загиблого захисника (захисниці), якщо смерть останнього (останньої) настала під час захисту Батьківщини в період дії воєнного стану (з 24.02.2022 р. по цей час) або якщо смерть наступила на протязі одного року в результаті поранення, контузії, травми каліцтва, отриманого під час захисту Батьківщини в період дії воєнного стану.

5. Який порядок отримання ОГД ?

Для отримання ОГД родичі звертаються до територіальних відділів обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні обласні військові комісаріати) в районах із заявою та необхідними документами.
Подані документи через обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки направляються в Міністерство оборони України, яке приймає рішення про призначення та виплату або про відмову в призначенні та виплаті ОГД.
У випадку прийняття Міністерством оборони України рішення про призначення та виплату ОГД кошти перераховуються заявнику чи заявникам на вказані ними рахунки.

6. Які документи необхідно подати для отримання ОГД ?

Для отримання ОГД необхідно подати такі документи :

– заповнену заяву;
– паспорт;
– ідентифікаційний код;
– довідку про відкриття рахунку в банку;
– свідоцтво про смерть захисника (захисниці);
– наказ (витяг з наказу) про виключення загиблого захисника/загиблої захисниці з особового складу військової частини;
– документи, що підтверджують родинні відносини із загиблою особою (свідоцтво про народження, свідоцтво про одруження тощо).

Державна допомога у зв’язку з пораненням, контузією, каліцтвом

1. Хто має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку з пораненням, контузією, каліцтвом (далі – ОГД)

Право на отримання ОГД мають право захисники/захисниці, які отримали поранення на війні під час дії воєнного стану (з 24.02.2022 р. і по цей час).
ОГД виплачується, якщо внаслідок поранення і контузії на війні особі встановлено групу інвалідності або визначено певний відсоток втрати працездатності.
Встановлення інвалідності та ступеня втрати працездатності здійснюється медико соціально-експертними комісіями за місцем проживання заявників.

2. Які розміри ОГД у зв’язку з каліцтвом та втратою працездатності ?

Станом на 2022 рік ОГД складає 992 400 грн. – 1-а група інвалідності, 744 300 грн. – 2-а група інвалідності, 620 250 грн.– 3-а група інвалідності відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Розмір ОГД по втраті працездатності залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб та відсотка втрати працездатності.

3. Який порядок отримання ОГД ?

Для отримання ОГД родичі звертаються до територіальних відділів обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні обласні військові комісаріати) в районах із заявою та необхідними документами.
Подані документи через обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки направляються в Міністерство оборони України, яке приймає рішення про призначення та виплату або про відмову в призначенні та виплаті ОГД.
У випадку прийняття Міністерством оборони України рішення про призначення та виплату ОГД кошти перераховуються заявнику на вказані ним рахунки.

4. Які документи необхідно подати для ОГД ?

Для отримання ОГД необхідно подати такі документи :

– Заповнену заяву;
– Паспорт;
– Ідентифікаційний код;
– Довідку про відкриття рахунку в банку або реквізити рахунку;
– Довідку до акта огляду медико соціально-експертної комісії (МСЕК), яка засвідчує встановлення групи інвалідності або ступінь втрати працездатності;
– Протокол (витяг з протоколу) засідання військово-лікарської комісії (ВЛК) про встановлення причинного зв’язку отриманого поранення, яке стало причиною інвалідності, з виконанням обов’язків щодо захисту Батьківщини;
– Довідка командира військової частини про причини та обставини поранення.

Інші теми

1. Довідка про судимість/несудимість

27 вересня 2022 року були внесені зміни у постанову Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168, якою регулюються питання виплати одноразової грошової допомоги членам сім’ї загиблих захисників.

Відповідно до цих змін, починаючи з 30.09.2022 р. ця одноразова грошова допомога у розмірі 15 млн. грн. не буде виплачуватися громадянам Російської Федерації або Республіки Білорусь та особам, які постійно проживають на територіях цих країн, особам, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Тому рекомендовано серед документів, які подаються для отримання одноразової грошової допомоги, подавати для кожного заявника довідку про судимість/несудимість або витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».

2. Щодо права осіб, які перебувають у незареєстрованому шлюбі, на отримання одноразової грошової допомоги

В житті трапляється дуже багато випадків проживання чоловіка та жінки без офіційної реєстрації шлюбу у фактичних шлюбних відносинах.

У випадку загибеллі наших захисників на війні під час дії воєнного стану постає питання про те, чи мають право їхні цивільні дружини на отримання одноразової грошової допомоги після смерті своїх цивільних чоловіків.

Право на одноразову грошову допомогу в такому випадку залежить від дати загибелі захисника.

Якщо захисник загинув під час захисту Батьківщини в період дії воєнного стану до 24 серпня 2022 року включно, його цивільна дружина в такому випадку буде мати право на одноразову грошову допомогу як член його сім’ї, оскільки членами сім’ї є особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Для того, щоб цивільна дружина мала право на одноразову грошову допомогу після смерті її цивільного чоловіка-захисника, їй спершу необхідно встановити в судовому порядку факт проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу з її померлим чоловіком-захисником, і лише після цього подавати усі необхідні документи для отримання одноразової грошової допомоги.

Якщо ж смерть захисника на війні сталася після 24 серпня 2022 року, цивільній дружині для отримання права на отримання одноразової грошової допомоги необхідно в судовому порядку встановити факт її перебування на повному або частковому утриманні її померлого цивільного чоловіка-захисника.

 

Контакти для консультації:

(099) 025 03 84

(068) 187 01 10

yuriy.koltoniuk@gmail.com

м. Луцьк, вул. Кафедральна 25