Одноразова грошова допомога у випадку встановлення інвалідності

Я працюю для того, щоб кожен, хто має право на одноразову грошову допомогу, її отримав.

Найбільш поширені випадки порушення прав військовослужбовців щодо поранень та захворювань

Найпоширенішими випадками порушення прав військовослужбовців щодо отримання ними належним їм виплат по інвалідності є, зокрема, ситуації, коли, наприклад, отримане військовослужбовцем захворювання не пов’язується з проходженням військової служби чи із захистом Батьківщини, що позбавляє військовослужбовця на майже всі пільги та компенсації.

В такому випадку потрібно оскаржувати рішення ВЛК, яка не визнала отримане військовослужбовцем захворювання пов’язаним із проходженням військової служби чи із захистом Батьківщини.

Тут важливе значення має, чи були наявні у військовослужбовця відповідні хвороби чи захворювання під час його мобілізації.

Іншим випадком порушення прав військовослужбовця на відповідні виплати є визначення пов’язаності його захворювання чи поранення із проходженням військової служби, в той час як насправді його поранення чи захворювання пов’язані із захистом Батьківщини.

Така ситуація може бути наслідком того, що, наприклад, військовослужбовець після поранення і лікування проходив ВЛК, і не надав на ВЛК Форму 5 (оскільки на той час ще її не мав) і відповідно військовослужбовцю у рішенні ВЛК зазначається, що його поранення пов’язане із проходженням військової служби, а не із захистом Батьківщини.

В цьому випадку треба переглядати рішення ВЛК, додаючи документи, які підтверджують участь військовослужбовця у бойових діях (Форма 5, Форма 6, посвідчення УБД тощо).

Нормативно-правові акти щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги:

  1. Закон України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року
  2. Постанова Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»
  3. Наказ Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 р. «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»

Я допомагаю і надаю правову допомогу з будь-яких питань, які стосуються виплат коштів.

Яку правову допомогу я надаю для отримання Вами одноразової грошової допомоги

Я надаю правову допомогу у вигляді правових консультацій щодо порядку призначення та отримання ОГД по інвалідності, необхідного переліку документів, які слід подати для отримання ОГД, я також допомагаю в отриманні документів, яких Вам не вистачає для отримання ОГД (наприклад, форми 5).

Я також здійснюю правовий супровід процесу отримання ОГД по інвалідності на всіх її етапах, починаючи з подання документів у військову частину або ТЦК та СП і закінчуючи призначенням ОГД по інвалідності в Міністерстві оборони України.

Я також надаю правову допомогу, пов’язану із оскарженням рішення Міністерства оборони України про відмову у виплаті ОГД по інвалідності, часткової виплати ОГД.

Я також можу допомогти у питанні встановлення пов’язаності інвалідності із захистом Батьківщини, а не із проходженням військової служби, оскільки це впливає на розмір ОГД по інвалідності, а також на розмір військової пенсії.

Мої успішні справи (кейси)

До мене за правовою допомогою звернувся звільнений через хворобу з військової служби військовослужбовець. Військово-лікарська комісія (ВЛК) у своєму рішенні визначила, що отримане ним захворювання (це було захворювання дихальних шляхів) є не пов’язаним з проходженням військової служби.

За моєї допомоги ми оскаржили це рішення ВЛК до Центральної ВЛК (м. Київ). У своїй заяві до Центральної ВЛК ми зазначали про те, що отримане ним захворювання пов’язане з проходженням військової служби, оскільки воно набуте під час проходження військової служби і під час його мобілізації в нього не було цього захворювання.

Рішенням Центральної ВЛК нашу заяву було задоволено – отримане військовослужбовцем захворювання було визнане як таке, що пов’язано з проходження ним військової служби.

Після отримання вищезазначеного рішення Центральної ВЛК військовослужбовець оформив собі 2-гу групу інвалідності в органах МСЕК. Після цього він подав документи на Міністерство оборони України та отримав одноразову грошову допомогу у зв’язку із встановленням йому 2-ї групи інвалідності, пов’язаної з проходженням військової служби.

Часті запитання клієнтів:

1. Що таке одноразова грошова допомога у випадку встановлення інвалідності військовослужбовцю?

Одноразова грошова допомога (далі за текстом – ОГД) – це гарантована державою виплата військовослужбовцям, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення або захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби або захисту Батьківщини.

2. Хто встановлює пов’язаність поранення або захворювання із проходженням військової служби чи захистом Батьківщини?

Пов’язаність захворювання або поранення із захистом Батьківщини чи з проходженням військової служби встановлюють військово-лікарські комісії (ВЛК).

3. Хто встановлює інвалідність військовослужбовцю?

Інвалідність внаслідок захворювання чи поранення встановлюється органами МСЕК (медико соціально-експертної комісії), які діють у лікарнях.

4. Який порядок подання документів для отримання ОГД по інвалідності?

Документи для отримання ОГД по інвалідності подаються діючими військовослужбовцями на адресу Міністерства оборони України через військові частини, в яких вони проходять військову службу, а звільненими з військової служби військовослужбовцями – через ТЦК та СП, в яких вони перебувають на обліку.

5. Який розмір ОГД по інвалідності ?

Розмір ОГД по інвалідності (якщо, наприклад, інвалідність встановлена Вам у 2024-му році) складає 1 211 200 грн. у випадку встановлення 1-ї групи інвалідності, 908 400 грн. у випадку встановлення 2-ї групи інвалідності, 757 000 грн. у випадку встановлення 3-ї групи інвалідності, якщо інвалідність пов’язана із захистом Батьківщини, 363 360 грн. у випадку встановлення 1-ї групи інвалідності, 272 520 грн. у випадку встановлення 2-ї групи інвалідності, 211 960 грн. у випадку встановлення 3-ї групи інвалідності, якщо інвалідність пов’язана з проходженням військової служби

6. Які документи необхідно подати для отримання ОГД по інвалідності?

Для отримання ОГД по інвалідності необхідно мати 2 основні документи – постанову ВЛК, де має бути визначено, що Ваше захворювання чи поранення пов’язане із захистом Батьківщини чи проходженням військової служби, а також довідку про обставини травми (поранення), яку називають Форма 5. При встановленні інвалідності у зв’язку із захворюванням Форма 5 не подається.

7. Що таке Форма 5?

Форма 5 – це документ про обставини травми (поранення, контузії), який видається військовою частиною, в якій проходить військову службу військовослужбовець і підписується командиром частини.

У цьому документі зазначається про те, що, наприклад, військовослужбовець отримав поранення під час захисту Батьківщини (під час виконання бойового завдання) біля або в районі певного населеного пункту.

В цьому документі зазначається про те, що отримане військовослужбовцем поранення не пов’язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Також у Формі 5 може бути зазначено про те, що під час поранення військовослужбовець перебував у засобах індивідуального захисту (бронежилет, каска).