Чи мають право на одноразову грошову допомогу у зв’язку із загибеллю захисників на війні їх повнолітні діти?
За загальним правилом, викладеним у ч.1 ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю наших захисників на війні мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Отже, повнолітні діти (діти, які досягли віку 18-ти років) не мають права на одноразову грошову допомогу.
Проте з цього правила є певні винятки.
Якщо повнолітня дитина є непрацездатною (має інвалідність, наприклад, є інвалідом з дитинства), то в такому випадку вона набуває право на отримання вищезазначеної грошової допомоги.
Також якщо повнолітня дитина навчається (до закінчення навчання, але не пізніше досягнення нею віку 23 років) вона теж у такому випадку має право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки в даному випадку вона вважається утриманцем загиблого (ст.199 Сімейного кодексу України).
Повнолітні діти також можуть претендувати на отримання одноразової грошової допомоги у випадку встановлення факту їх спільного проживання однією сім’єю із загиблим військовослужбовцем але за умови, що загибель військовослужбовця настала в період до 24 серпня 2022 року (таке на той час було законодавство).
При подачі заявниками документів для отримання одноразової грошової допомоги на рівні Міністерства оборони України склалася така практика, що від повнолітніх дітей, які за загальним правилом, не мають права на отримання цієї допомоги, відбирають нотаріально посвідчені заяви про їх відмову від цієї допомоги.
В противному випадку може скластися ситуація, коли Міністерство оборони України за умов відсутності нотаріально посвідчених заяв повнолітніх дітей «закріплює» за ними суму одноразової грошової допомоги, не виплачуючи її повнолітнім дітям, як нерозподілену частку, таким чином, не виплачуючи цю частку іншим особам, які мають на її отримання.
Тому рекомендую при подачі документів для отримання одноразової грошової допомоги, наприклад, дружиною, чи мамою загиблого військовослужбовця, якщо у нього залишилися повнолітні діти, також подавати від цих повнолітніх дітей нотаріально посвідчені заяви про їх відмову від отримання цієї одноразової грошової допомоги.
З усіх спірних і проблемних питань подання документів та отримання одноразової грошової допомоги Ви можете звернутися до мене за правовою консультацією.